Innowacje w produkcji serów z mleka owczego ras rodzimych
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku, w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pn. „Innowacje w produkcji serów z mleka owczego ras rodzimych", zrealizował 9 i 10 lipca 2024 r. warsztaty serowarskie.
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku, w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pn. „Innowacje w produkcji serów z mleka owczego ras rodzimych”, zrealizował 9 i 10 lipca 2024 r. warsztaty serowarskie.
W warsztatach uczestniczyły dwie, dwudziestoosobowe grupy rolników, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, drobni producenci żywności, mieszkańcy wsi i małych miasteczek, którzy na co dzień poszukują dodatkowego zatrudnienia i alternatywnych źródeł dochodu.
Celem operacji był transfer wiedzy z zakresu innowacyjnych metod przetwórstwa, który umożliwił zwiększenie dochodowości gospodarstw. Podczas warsztatów szeroko omawiana była tematyka w zakresie tworzenia krótkich łańcuchów dostaw żywności, budowania relacji producenta żywności z konsumentem oraz nowych modeli organizacji produkcji i sprzedaży, w tym RHD i MOL. Dzięki udziale w operacji uczestnicy pozyskali niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu technologii, wymagań higienicznych, bezpieczeństwa żywności oraz wymagań prawno-administracyjnych niezbędnych do uruchomienia działalności z małego przetwórstwa na poziomie własnego gospodarstwa.
Warsztaty poprowadziła Magdalena Lewandowska ze Śródborskiej Manufaktury Serów. To małe, rodzinne gospodarstwo znajdujące się w północnym Mazowszu, specjalizuje się w produkcji serów i jogurtów owczych. Sery świeże oraz dojrzewające, wytwarzane są ręcznie z mleka od owiec pasionych naturalnymi paszami. Śródborskie siedlisko, okalają obszerne pastwiska, na których można spotkać nie tylko owce, ale kozy i osiołki. W sezonie letnim, poza zapachem trawy i kwitnących łąk, w powietrzu unosi się uspokajająca i kojąca woń lawendy, również przerabianej w gospodarstwie. Świeże sery można zakupić bezpośrednio w sklepiku przy gospodarstwie, ale także w Warszawie, w kilku sklepach ze zdrową żywnością.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ożywione dyskusje i liczne pytania zadawane były serowarce, każdego dnia wydarzenia. Uczestnicy aktywnie i bardzo chętnie brali udział w zajęciach w serowarni, pytali o tajniki rzemieślniczego serowarstwa.
Organizatorzy dziękują uczestnikom, za zainteresowanie tematem, liczne pytania i owocne dyskusje. Specjalne podziękowania składamy na ręce Magdaleny Lewandowskiej, która poprowadziła warsztaty i kontrolowała powstawanie różnego rodzaju serów i serowych kompozycji. Dziękujemy także za solidną porcję wiedzy, z zakresu sztuki serowarskiej, serdeczne rozmowy i opowieści o dawnym serowarstwie.
Tekst:
Anna Nowicka
MODR Oddział Poświętne w Płońsku