Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Wyjazd studyjny w województwie kujawsko-pomorskim

Od 11 do 13 września 2024 r. 35 osób wzięło udział w wyjeździe studyjnym po gospodarstwach demonstracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego, w ramach operacji „Transfer wiedzy i innowacji na bazie gospodarstw należących do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych”. Główną grupę stanowili producenci rolni, w tym właściciele gospodarstw demonstracyjnych w województwie mazowieckim. Uczestnikami byli również doradcy, przedstawiciele szkół rolniczych oraz instytutów naukowych.

Gospodarstwo demonstracyjne Michała Nowackiego w Kruszce, powiat tucholski

Rolnik prowadzi produkcję rolną na około 115 ha ziemi ornej. Zajmuje się też hodowlą trzody chlewnej. W gospodarstwie prowadzona jest uproszczona uprawa, a część upraw jest nawadniana. Właściciel wprowadza elementy rolnictwa precyzyjnego. Zakupił opryskiwacz sterowany z wykorzystaniem sygnału GPS. GPS jest także wykorzystywany w innych zabiegach agrotechnicznych. W gospodarstwie prowadzone są badania zasobności gleby w składniki pokarmowe, które pobierane są z notowaniem lokalizacji GPS. Właściciel gospodarstwa, prowadzi własny kanał na YouTube pn. Rolnik NIEprofesjonalny, gdzie prezentuje swoje doświadczenia i  dzieli się swoją wiedzą. Pan Michał jest laureatem wielu konkursów: Innowacyjny rolnik 2018 – Top Agrar, Rolnik Roku Województwa Kujawsko-Pomorskiego do 100 ha – Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej 2021, Rolnik Innowacyjny – Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej 2021.

O wiedzy i otwartości właściciela, mogliśmy przekonać się podczas prezentacji gospodarstwa.

Gospodarstwo demonstracyjne Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły. Ośrodek dydaktyczno-muzealny – Chrystkowo, w powiecie świeckim

Jak różne gospodarstwa należą do sieci obrazuje Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Można zapoznać się tu ze sposobem prowadzenia sadu tradycyjnego, z metodami tradycyjnego wyrobu powideł, jak również zobaczyć tradycyjną suszarnię śliwek i jabłek. Aby uratować stare odmiany drzew owocowych, opracowano metody ich odtwarzania. Po zinwentaryzowaniu i oznaczeniu ponad 30 odmian jabłoni, założono ich szkółkę. Od 2000 roku zakładana jest również kolekcja lokalnych ekotypów śliw. Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, rozpoczęło swoją działalność w 1997 roku. Do głównych celów TPDW należą: promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Doliny Dolnej Wisły, promowanie idei zrównoważonego rozwoju, ochrona różnorodności biologicznej, krajobrazowej oraz kulturowej Doliny Dolnej Wisły, inspirowanie, wspieranie i uzupełnianie działań administracji rządowej i samorządowej na tym terenie w zakresie ochrony przyrody i środowiska oraz dóbr kultury, wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej.

Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą - Jarosław Pająkowski, przedstawił historię Ośrodka dydaktyczno-muzealnego w Chrystkowie. Podczas wizyty obecna była przedstawicielka Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Małgorzata Kołacz, która opowiedziała o genezie włączenia gospodarstwa do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.

Gospodarstwo demonstracyjne: Winnica Kurkocin Małgorzaty i Stanisława Wicińskich – Kurkocin, w powiecie wąbrzeskim

Winorośl, z której zbierane są owoce, zajmuje obecnie powierzchnię około 2 ha. Plantacja jest powiększana o kolejne nasadzenia. Na terenie winnicy, znajduje się budynek przeznaczony do degustacji wina, skąd można podziwiać plantację oraz staw. Wina wytwarzane są według tradycyjnych winiarskich receptur. Sztandarowym winem jest wino czerwone wytrawne JO!. Powstaje ono z kupażu odmian winorośli ‘Regent’ i ‘Marechal Foch’.

Winnica otrzymała GRAND PRIX konkursu „ROLNIK POMORZA I KUJAW 2021” w kategorii – sadownictwo i ogrodnictwo.

Właściciele winnicy wyczerpująco omówili technologię uprawy winorośli oraz proces produkcji wina. Uczestnicy mogli zobaczyć różne odmiany winorośli, które są uprawiane w Kurkocinie.

Gospodarstwo demonstracyjne Iwony i Przemysława Kawulów z Frydrychowa, w powiecie golubsko-dobrzyńskim

Właściciele gospodarstwa wyspecjalizowali się w hodowli bydła mlecznego. Stado podstawowe liczy około 125 sztuk. Wydajność mleka jednej sztuki wynosi  około 12 tys. litrów.

Państwo Kawulowie to młode i przedsiębiorcze osoby z ogromną wiedzą oraz doświadczeniem, co przekłada się na uzyskiwane efekty w gospodarstwie tj. wysokich standardów co do zdrowotności stada oraz wysokich parametrów mleka. Dla właścicieli bardzo ważnym elementem jest dobrostan zwierząt. Właściciele wybudowali nowoczesną halę udojową i zakupili dwa roboty dojne, co znacznie ułatwia organizację pracy w gospodarstwie. Robot podaje zwierzętom paszę treściwą i jednocześnie doi krowę. Produkcja roślinna w gospodarstwie, podporządkowana jest wyłącznie produkcji zwierzęcej. W celu zapewnienia paszy zwierzętom uprawiane są: kukurydza, lucerna, trawy, mieszanki roślin motylkowych z trawami.

Rozwijając gospodarstwo producenci korzystają z kredytów oraz funduszy unijnych. Gospodarstwo posiada idealne warunki do przyjmowania grup – w tym celu przystosowano pomieszczenie z widokiem na cały obiekt obory.

Gospodarstwo demonstracyjne Kingi i Jarosława Tarnickich z Tłuchowa, w powiecie lipnowskim

Państwo Tarniccy, prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni około 100 ha. Zajmują się produkcją roślinną: zboża, okopowe, strączkowe, oleiste oraz produkcją zwierzęcą (trzoda chlewna). Właściciele gospodarstwa bardzo chętnie prowadzą demonstracje i pokazy dla rolników, na temat zastosowania metod rolnictwa zrównoważonego i węglowego. Bardzo ważnym elementem w gospodarstwie jest dbałość o gospodarkę wodną w glebie – o czym pan Jarosław chętnie opowiada. Na potrzeby wizyty naszej grupy wykonano odkrywkę glebową – przedstawiającą profil glebowy użytkowanej gleby, co wzbudziło ogromne zainteresowanie uczestników.

***

Celem operacji jest wsparcie rozbudowy Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych, zarówno poprzez włączanie kolejnych gospodarstw do tej Sieci, jak też podnoszenie jakości przygotowania gospodarstw do prowadzenia pokazów i demonstracji. Gospodarstwa demonstracyjne są bardzo ważnym elementem systemu AKIS, usprawniającym transfer wiedzy i innowacji, umożliwiają zapoznanie z dobrymi praktykami oraz zastosowanymi nowoczesnymi rozwiązaniami w sposób bezpośredni.

 

Tekst: Agnieszka Janiec - MODR Oddział Radom

Fot. Szymon Wolder, Agnieszka Janiec

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
    Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
    Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Bogusław Włodarczyk

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.