Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego startuje z konkursem AGROLIGA 2025 – etap wojewódzki
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego startuje z konkursem AGROLIGA 2025 – etap wojewódzki
Rokrocznie, od 34 lat organizowany jest konkurs AgroLiga. To prestiżowe przedsięwzięcie ma ogromne znaczenie w upowszechnianiu przedsiębiorczości i nowoczesnych technologii produkcyjnych w rolnictwie. Uczestnicy konkursu to rolnicy poszukujący nowych rozwiązań, wprowadzający innowacyjne rozwiązania w swoich gospodarstwach, ludzie pełni kreatywności i pomysłowości.
Konkurs AgroLiga pozwala na prezentację gospodarstw i firm z terenu poszczególnych województw. Laureatami wojewódzkimi są rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swą działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.
Współzawodnictwo w AgroLidze to także olbrzymia reklama, która w obecnych warunkach gospodarczych jest niebywale istotnym sposobem na przekazywanie informacji handlowych o gospodarstwie lub przedsiębiorstwie.
Wojewódzki etap konkursu organizowany jest przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, natomiast etap krajowy przez Redakcję Audycji Programu 1 TVP i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Konkurs posiada Honorowy Patronat Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesów: TVP S.A., ARiMR, KOWR i KRUS.
Chętni do konkursu zgłaszani są przez doradców ODR-ów w poszczególnych województwach, mogą też zgłosić się sami. W tym roku czas zgłoszeń w województwie mazowieckim upłynie w dniu 9 maja i z początkiem czerwca komisja konkursowa MODR Warszawa planuje rozpocząć wizytacje gospodarstw i firm.
Przy wyborze Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego w obu ocenianych kategoriach ROLNIK i FIRMA, komisja weźmie pod uwagę również: bezpieczeństwo pracy oraz estetykę obejścia i otoczenia gospodarstwa lub firmy.
Wojewódzki etap konkursu realizowany jest w ramach operacji Innowacyjne praktyki agroprzedsiębiorczości "AGROLIGA 2025" wpisanej do Planu Operacyjnego 2025 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+. Operacja finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich+” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.
Celem wojewódzkiego etapu Konkursu jest podniesienie świadomości producentów i przedsiębiorców rolnych w zakresie korzyści jakie daje wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i współpracy między nauką i praktyką. Konkurs zakłada zaprezentowanie przykładów dobrych praktyk producentów i przedsiębiorców rolnych, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swą działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz przy współpracy z doradztwem i nauką. Konkurs ma za zadanie usprawnienie transferu wiedzy i informacji na temat praktycznych rozwiązań w rolnictwie.
Kinga Białobrzeska Kijek
MODR Warszawa