Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Kobiety przedsiębiorcze w Płońsku

10 kwietnia br. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku zorganizował konferencję pt. „Kobieta przedsiębiorcza w Unii Europejskiej - nowe wyzwania i nowe możliwości”.  Wzięło w niej udział 100 przedsiębiorczych kobiet zrzeszonych i aktywnie działających w Kołach Gospodyń Wiejskich, rolników, a także doradców i mieszkańców obszarów wiejskich z terenu północnego Mazowsza.

Celem operacji była promocja ciągłego doskonalenia zawodowego i podnoszenia kompetencji kobiet w rolnictwie i na obszarach wiejskich, w zakresie budowania potencjału organizacyjnego, możliwości rozwoju przedsiębiorczości, w tym przetwarzania surowców z gospodarstwa rolnego oraz ich sprzedaży w ramach krótkich łańcuchów dostaw, które mają znaczny wpływ na poprawę warunków bytowych oraz wpływają na rozwój obszarów wiejskich.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała Anna Kempińska – zastępca dyrektora MODR Warszawa i Agata Sosińska - Osiecka - dyrektor MODR Oddział Poświętne w Płońsku. W swoich wystąpieniach podkreśliły rolę i znaczenie kobiet w rodzinie, przestrzeni publicznej i gospodarczej. Podkreślały, że to właśnie kobiety coraz częściej aktywnie uczestniczą we wszystkich trzech sferach i często zarówno przestrzenie, jak i pełnione funkcje wzajemnie na siebie oddziałują.

Jako pierwsza głos zabrała dr Katarzyna Rychlicka-Maraszek z Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem wystąpienia były szanse i bariery jakie stoją na drodze rozwoju przedsiębiorczości kobiet. Zaprezentowane zostały wyniki badań związane z przedsiębiorczością kobiet na wsi na podstawie ogólnopolskich badań Kobiety w biznesie (październik 2024). Wśród barier i ograniczeń pojawiły się m.in.:

  • obowiązujące przepisy prawa (drobiazgowość, niejasność, niedopasowanie przepisów do realiów)
  • niedostateczne wsparcie od lokalnych instytucji rynku pracy (PUP)
  • deficyty lokalnych rynków pracy: brak pracy i ofert zgodnych z zawodem kobiet, niskie wynagrodzenie, niechęć do zatrudniania kobiet
  • bariery biurokratyczne w zakładaniu firm
  • utrudnienia w dostępie do kapitału – ograniczone możliwości pozyskania finansowania bankowego (np. brak zdolności kredytowej)
  • brak informacji, doradztwa i edukacji
  • mała solidarność i dezintegracja środowiska przedsiębiorców (brak ludzi przedsiębiorczych, lokalnych liderów gospodarczych, inicjujących i zachęcających do aktywności gospodarczej)
  • obciążenia rodzinno-zawodowe kobiet
  • wyparcie z dyskursu publicznego (brak pomysłu na wykorzystanie zasobów kobiet)
  • bariery psychiczne/emocjonalne

Dr Katarzyna Rychlicka – Maraszek - przedstawiła problemy rozwijających działalność przedsiębiorcza kobiet. Pojawiły się wśród nich pojęcia takie jak m.in. syndrom królowej pszczół, szklany sufit czy syndrom Matyldy.

Kolejna wykładowczyni p. Magdalena Lewandowska prowadzi małą, rodzinną serowarnię „Śródborska Manufaktura Serów”. W gospodarstwie samodzielnie przygotowuje sery z mleka od własnych owiec. Za jeden ze swoich owczych serów została w 2023 roku uhonorowana Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Od lat prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dotyczą one tematyki prozdrowotnej, żywieniowej, przybliżającej do natury i zapomnianej już, a przecież podstawowej wiedzy na temat życia na wsi, hodowli zwierząt i tego skąd pochodzi żywność. Pani Magdalena opowiedziała o początkach przygody z serowarstwem, o tym jak wygląda typowy rok na owczej farmie. Przełomem dla niej było uruchomienie sklepu internetowego i pojawienie się odbiorców z całego kraju, których przyciągnęła wysoka jakość oferowanych wyrobów i prozdrowotne właściwości owczego mleka. Jej wystąpienie dotyczyło również  promocji i marketingu produktów pochodzących ze swojego gospodarstwa. Mówiła o tym, w jaki sposób buduje i dba o relację producentki żywności z konsumentem. Przykład Magdaleny Lewandowskiej ze Śródborskiej Manufaktury Serów to niezaprzeczalny dowód na budowanie potencjału organizacyjnego i pozycji kobiet w środowisku lokalnym. Uruchomienie własnego biznesu przez kobiety, podejmowanie i rozwijanie przedsiębiorczości na wsi niesie ze sobą mnóstwo profitów i daje wielką satysfakcję.

Wykład dr Magdaleny Bylińskiej „Kobiety, Kompetencje, Biznes – Czas na Twój Rozwój!” uzyskał najwięcej punktów w ankiecie oceniającej całe wydarzenie. Dr Magdalena Bylińska, wykładowca, coach personalny i doradca zawodowy - mówiła o konieczności ciągłego doskonalenia zawodowego i podnoszenia kompetencji kobiet w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Podkreślała, że stereotypy ograniczają poczucie sprawczości i wiarę we własne możliwości, hamują aktywność zawodową i rozwój osobisty wielu kobiet. Wymieniła sposoby na pobudzenie przedsiębiorczości w sobie, na tzw. „planowanie z głową”, po to aby definiować cele, które stanowią kluczowy krok w procesie planowania i realizacji zamierzeń, czy to w życiu zawodowym, osobistym. Omówiła 10 kluczowych zasad zarządzania czasem wspierających rozwój.

Dr n.wet Maciej Wierzchoń omówił szczegółowo ustawę o rolniczym handlu detalicznym, która pozwala sprzedawać żywność wytworzoną we własnym gospodarstwie na lokalnym rynku. Rolniczy handel detaliczny umożliwia rolnikowi sprzedaż żywności wyprodukowanej i przetworzonej we własnym gospodarstwie bezpośrednio konsumentowi. Odbywa się to z pominięciem pośredników, co pozwala uzyskiwać lepsze ceny za sprzedawane produkty rolno-spożywcze. Wykładowca podkreślał, że RHD jest bardzo dobrym sposobem na zwiększenie dochodów rolniczych rodzin. Omówił limity sprzedaży wskazane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia grudnia 2016 r., kwestie podatkowe, a także sposoby etykietowania i znakowania żywności.

***

Konferencja  „Kobieta przedsiębiorcza w Unii Europejskiej” była też okazją do promocji dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi, różnych form przedsiębiorczości wiejskiej ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dziedzictwa kulinarnego. Prezentowany był również dorobek lokalnych twórców rękodzieła ludowego, związany z tradycją Świąt Wielkanocnych, przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich i lokalnych przetwórców działających na terenie powiatu płońskiego. Na stoiskach przygotowanych przez lokalnych wytwórców produktów tradycyjnych można było degustować: wędliny, sery, miody i produkty pszczele, oraz oleje tłoczone na zimno, a także zaopatrzyć się na zbliżające się Święta Wielkanocne.

Konferencja finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach II schematu Pomocy Technicznej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Materiał opracowany przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Tekst: Anna Nowicka
Zdjęcia: Magdalena Malatyńska

MODR Oddział Poświętne w Płońsku

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
p.o. Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
p.o. Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Karol Remiszewski

ul. Czereśniowa 98, 02-456
tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Bielice

Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Płock

Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
tel./fax: 24 269 77 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

MODR Warszawa oddział Radom

Dyrektor Oddziału: Bogusław Włodarczyk

ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

MODR Warszawa Oddział Siedlce

Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2025 MODR Warszawa | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.