Przejdź do głównej treści
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Program azotanowy

Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu

Program azotanowy jest zbiorem działań, które rolnik powinien realizować w swoim gospodarstwie.  27 lipca 2018 roku wszedł w życie Program działań i obowiązuje on na terenie całego kraju. Wprowadza dla gospodarstw obowiązkowe praktyki w zależności od powierzchni, skali produkcji rolniczej i intensywności produkcji. Nowy, zaktualizowany program działań obowiązuje od dnia 8 lutego 2023 r.

Cele programu:
Zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych| oraz zapobieganie odpływu biogenów do wód.

Kogo dotyczy program azotanowy

Program azotanowy dotyczy wszystkich prowadzących produkcję rolną, działy specjalne produkcji rolnej oraz działalności, w których są przechowywane i stosowane nawozy naturalne. W zależności od wielkości gospodarstwa i sposobu produkcji możemy wydzielić grupy gospodarstw pod względem zalecanych dla nich praktyk i wymogów:

  • małe: poniżej 10 ha UR oraz poniżej 10 DJP w gospodarstwie,
  • średnie: równe i powyżej 10 ha UR lub równe i powyżej 10 DJP w gospodarstwie,
  • duże: powyżej 100 ha UR lub powyżej 50 ha upraw intensywnych lub powyżej 60 DJP, (lista upraw intensywnych: uprawy polowe: pszenica, pszenżyto, żyto mieszańcowe, kukurydza, rzepak, burak cukrowy, pastewny i ćwikłowy, ziemniak późny, kapusta głowiasta, kalafior, brokuł, kapusta brukselska, marchew, seler korzeniowy, ogórek, cukinia, cebula, por; uprawy pod osłonami: pomidor, ogórek, papryka)
  • bardzo duże: prowadzą chów lub hodowlę: powyżej 40 000 stanowisk dla drobiu lub powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior;

Praktyki obowiązkowe

Zabronione jest również składowanie i przechowywanie kiszonek bezpośrednio na gruncie. Kiszonki należy przechowywać w silosach, rękawach foliowych, na płytach lub na podkładzie z folii, sieczki, słomy oraz pod przykryciem foliowym.

Nawozy naturalne i kiszonki składuje się w odległości 25 m od studni i linii brzegu wody.

Zasady nawożenia

Nie można stosować nawozów na gleby zalane wodą, nasycone wodą, pokryte śniegiem i zamarznięte. Przy czym gleba zamarznięta to taka, która nie rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.

Nie stosuje się nawozów na gruntach rolnych w pobliżu wód powierzchniowych.

Mycia sprzętu do aplikacji nawozów i rozlewanie wody z jego mycia wolno wykonywać w odległości większej niż 25 m od brzegu zbiorników i cieków wodnych.

Na gleby odłogowane nie stosuje się nawożenia przez cały rok.

Odległości, w jakich nie stosuje się nawozów w pobliżu wód powierzchniowych

Jeżeli na gruntach rolnych występuje uprawa roślin, odległości określone w tabeli mogą zostać zmniejszone o połowę (odległość jednak nie może być mniejsza niż 3 m) w przypadku podzielenia pełnej dawki nawozów co najmniej na 3 równe dawki, przy czym odstęp między zastosowaniem tych dawek nawozu nie może być krótszy niż 14 dni.

Okresy nawożenia użytków rolnych

Wcześniejsze stosowanie nawozów, przed terminami, o których mowa w tabeli, jest możliwe w lutym, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3 °C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.

Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C, lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.

Datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez progi określa dla terenu powiatu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Dane publikowane są codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego https://agrometeo.imgw.pl/.

Warunki rolniczego wykorzystania nawozów na terenach o dużym nachyleniu

Nawozów nie stosuje się na terenach o dużym nachyleniu w kierunku wód powierzchniowych w odległościach określonych w tabeli 1, zwiększonych o 5 m.

Jeżeli na terenach o dużym nachyleniu występuje uprawa roślin, odległości określone w pkt. 1 mogą zostać zmniejszone o połowę w przypadku stosowania nawozów za pomocą urządzeń aplikujących je bezpośrednio do gleby lub w przypadku podzielenia pełnej dawki nawozów co najmniej na 3 równe dawki, przy czym odstęp między zastosowaniem tych dawek nawozu nie może być krótszy niż 14 dni.

W pozostałej części terenu o dużym nachyleniu należy:

  • rozdzielić dawki nawozów azotowych mineralnych, tak aby poszczególne dawki nie przekraczały 100 kg N/ha;
  • stosując nawozy na gruntach ornych, dokonać ich bezpośredniej aplikacji do gleby lub przyorywać lub wymieszać z glebą, a w okresie wegetacyjnym roślin uprawnych – stosować je przy największym zapotrzebowaniu roślin na azot; przyorania lub wymieszania z glebą dokonuje się w ciągu 4 godzin od zastosowania nawozu naturalnego, jednak nie później niż następnego dnia po jego zastosowaniu;
  • uprawiać działkę rolną w kierunku poprzecznym do nachylenia stoku, stosując odkładanie skiby w górę stoku, jeżeli pozwala na to wielkość i usytuowanie tej działki rolnej, lub przy zastosowaniu konserwujących systemów uprawy zapobiegających wymywaniu, takich jak uprawa uproszczona, uprawa uproszczona pasowa lub uprawa zerowa, z tym że nie dotyczy to działki rolnej mniejszej niż 1 ha, na której stosuje się uproszczony system uprawy.

Dawki i sposoby nawożenia

Wielkość rocznej dawki nawozów naturalnych wykorzystywanych rolniczo nie może przekroczyć 170 kg N w czystym składniku na 1 ha użytków rolnych. Azot ze wszystkich nawozów mineralnych i organicznych stosujemy w zależności od wskazanych maksymalnych dawek azotu lub oczekiwanego plonu obliczone w dostępnych narzędziach (Max N lub Program N).  Producenci zobowiązani do przygotowania planu nawożenia azotem stosują dawki nie większe niż zawarte w tym planie.

Maksymalne dawki azotu

Wprowadzenie Programu wiąże się także z ograniczeniami maksymalnej dawki azotu, jaką można zastosować pod daną roślinę. W przypadku nawozów naturalnych pozostaje dotychczasowy limit nawożenia 170 kg N/ha. Dla większości upraw określono jednak maksymalne limity nawożenia azotowego ze wszystkich źródeł (nawożenie naturalne + nawożenie mineralne).

Kilka przykładów maksymalnych ilości azotu działającego  ze wszystkich źródeł

Przechowywanie nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami

Wszystkie nawozy naturalne należy przechowywać i składować w bezpieczny dla środowiska sposób, zapobiegający przedostawaniu się odcieków do wód i gruntu.

W przypadku utrzymywania zwierząt gospodarskich na głębokiej ściółce obornik może być przechowywany w budynku inwentarskim o nieprzepuszczalnym podłożu.
Pojemność zbiorników na nawozy naturalne płynne powinna umożliwiać ich przechowanie przez okres 6 miesięcy.
Powierzchnia miejsc do przechowywania nawozów naturalnych stałych powinna umożliwiać ich przechowanie przez okres 5 miesięcy.

Obliczenie wymaganej pojemności zbiorników lub powierzchni miejsc do przechowywania nawozów naturalnych poprzedza sporządzenie obrotu stada, obliczenie przelotowości zwierząt gospodarskich w grupie technologicznej, a następnie wyliczenie stanów średniorocznych. Wyliczone stany średnioroczne zwierząt gospodarskich przelicza się na DJP.

Powyższe wymogi nie obowiązują, gdy w międzyczasie nawozy naturalne podlegają procesom technologicznego przetwarzania (np. separacji, itp.).

Na pryzmie obornikowej, możliwe jest czasowe (maksymalne 6 miesięcy od dnia utworzenia) składowanie obornika bezpośrednio na gruncie, na niepiaszczystym i niepodmokłym podłożu. Pryzmy lokalizuje się poza zagłębieniami terenu, na możliwie płaskim terenie, o dopuszczalnym spadku do 3%. Lokalizację pryzmy oraz datę złożenia obornika w danym roku na danej działce zaznacza się na mapie lub szkicu działki, które przechowuje się przez okres 3 lat od dnia zakończenia przechowywania obornika. Nie dopuszcza się składowania obornika na tym samym miejscu przez okres 3 lat.

Pomiotu ptasiego, na gruncie nie wolno przechowywać w ogóle.

Terminy na dostosowanie do wymogów

31 grudnia 2021 r. podmioty prowadzące chów lub hodowlę drobiu powyżej 40  000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior,

31.12.2021r. gospodarstwa > 210 DJP

31.12.2024r. gospodarstwa  ≤ 210 DJP

Obowiązkowe dokumenty jakie trzeba posiadać w gospodarstwie:

  • plan nawożenia lub obliczenia maksymalnych dawek azotu
  • ewidencję zabiegów agrotechnicznych, która musi zawierać informacje tj. data zastosowania nawozu, rodzaj i powierzchnie uprawy, na której został zastosowany nawóz, data przyorania, rodzaj zastosowanego nawozu, dawka nawozu,
  • mapkę lub szkic z zaznaczonym miejscem składowania obornika z datą rozpoczęcia składowania.
  • umowy zbycia lub nabycia obornika, jeżeli nastąpiły przekazania nawozu.
  • Informacje, dotyczące dat przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3oC i 5oC określanej dla terenu powiatu przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy udostępnia się przez okres 4 lat od dnia ich publikacji.

Dokumenty muszą być przechowywane w gospodarstwie przez 3 lata.

Kontrole i kary

Instytucje kontrolujące

ARiMR – Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Uchybienia są sankcjonowane % od dopłat obszarowych

IOŚ – Inspekcja Ochrony Środowiska

Maksymalne stawki opłat za naruszenie Programu azotanowego aktualizowane są co rok i ogłaszane w Monitorze Polskim.

Stawki obowiązujące w 2024 r. wynoszą:

  • 2 636,02 zł za stosowanie nawozów niezgodnie z Programem azotanowym, w tym planem nawożenia azotem,
  • 3 954,04 zł za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z Programem azotanowym,
  • 659,00 zł za prowadzenie dokumentacji realizacji Programu azotanowego niezgodnie z Programem azotanowym,
  • 659,00 zł za brak planu nawożenia azotem.

Opracowanie na podstawie:

 „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” z dnia 12.07.2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1339):

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" z dnia z dnia 31 stycznia 2023 r. (Dz. U. z 2023 r. poz.244

Justyna Niedziałek – Gł. specjalista

MODR Warszawa Oddział w Siedlcach

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Karol Remiszewski

ul. Czereśniowa 98, 02-456
tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Bielice

Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Płock

Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
tel./fax: 24 269 77 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

MODR Warszawa oddział Radom

Dyrektor Oddziału: Bogusław Włodarczyk

ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

MODR Warszawa Oddział Siedlce

Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.