Fadn
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego od 2004 roku realizuje zadanie polegające na prowadzeniu rachunkowości w gospodarstwach rolnych zwanej systemem Polski FADN.
Co roku zawierana jest Umowa z Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie na realizację zadania w danym roku.
W 2009 roku doradcy MODR, prowadzili rachunkowość w 1700 gospodarstwach z terenu Mazowsza.
Podstawą prawną Polskiego FADN jest Ustawa o zbieraniu i wykorzystywaniu danych rachunkowych gospodarstw rolnych z 29 listopada 2000 r. z późniejszymi zmianami (Dz. U. Nr 3 z 2001 r. poz. 20). Ustawa weszła w życie z dniem uzyskania przez Polskę statusu członka UE tj. z dniem 1 maja 2004 roku.
Głównym celem jest dostarczanie danych rachunkowych z reprezentatywnej próby gospodarstw rolnych do Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych FADN - (skrót z ang.: Farm Accountancy Data Network).
Cele pośrednie związane z FADN:
- Dostarczanie danych ośrodkom decyzyjnym w kraju.
Dane rachunkowe z gospodarstw rolnych konieczne są przedstawicielom Krajów Członkowskich do prowadzenia negocjacji w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej, a także narodowych programów wsparcia rolnictwa.
- Dostarczanie danych dla organizacji przedstawicielskich rolników.
Dane rachunkowe z gospodarstw rolnych są konieczne przedstawicielom rolników do negocjowania z władzami warunków funkcjonowania gospodarstw rolnych i inicjowania narodowych programów wsparcia rolnictwa.
- Dostarczanie danych dla środowiska naukowo-badawczego.
Dane rachunkowe z gospodarstw rolnych stanowią bazę empiryczną analiz i weryfikacji hipotez.
- Dostarczanie danych dla pracowników zajmujących się udzielaniem porad dla rolników.
Dane rachunkowe są grupowane według różnych kryteriów co jest dużą pomoc np. przy sporządzaniu planów przedsięwzięć gospodarczych.
- Dostarczanie danych dla rolników uczestniczących w systemie.
System wytwarza raporty indywidualne i porównawcze (porównanie wyników konkretnego gospodarstwa z grupą gospodarstw podobnych).
Rolnik będący uczestnikiem badań z pomocą doradcy opiekującego się gospodarstwem dokonuje zapisów w specjalnych zestawach dokumentów czyli w Książce Wpłat i Wypłat (KWiW), Książce Obrotów i Zaszłości (KOiZ) oraz na koniec roku w Książce Wybranych Aktywów i Zobowiązań (KWAiZ).
Po zakończeniu roku dane z książek wprowadzane są do aplikacji komputerowej, która umożliwia stworzenie specjalnego raportu indywidualnego dla każdego gospodarstwa obrazującego sytuację ekonomiczno-produkcyjną w gospodarstwie. Końcowym odbiorcom elektronicznej wersji danych jest Komisja Europejska.