XV Wiosna na polu i w ogrodzie za nami
Wiosenna impreza wystawienniczo-targowa „XV Wiosna na polu i w ogrodzie”, której organizatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce, we współpracy z miastem Siedlce, już za nami. Pogoda dopisała, a wystawcy i zwiedzający – jak zwykle – nie zawiedli.
– Jako organizatorzy tej imprezy jesteśmy bardzo zadowoleni, bo zwiedzający licznie odwiedzali stoiska wystawców. A tych było ponad 60, z różnych branż - mówi Józef Jan Romańczuk, dyrektor MODR Oddział Siedlce. – Największym powodzeniem cieszyły się stoiska ogrodnicze, co nie dziwi, mamy przecież wiosnę i czas upiększania naszych ogrodów i działek. Z nie mniejszym zainteresowaniem spotkała się oferta gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych. Rolnicy mogli na miejscu skorzystać z doradztwa naszych fachowców. To gorący czas na wypełnianie wniosków o dopłaty bezpośrednie – dodaje gospodarz imprezy.
Nie zabrakło konkursów z nagrodami dla uczestników oraz występów lokalnych zespołów artystycznych. Przed publicznością wystąpiły m.in. zespoły: „Korniczanie” ze Starej Kornicy, „Wiśniewiacy” z Wiśniewa, „Złote Kłosy” z Wyczółk, „Zaliwianki” z Krzymosz, „Ale Babki” z Pruszyna i „Strzałki” ze Strzały. – Przychodzę na wiosenne targi od lat – mówi mieszkaniec Siedlec, który bierze udział w „XV Wiośnie na polu i w ogrodzie” wraz z wnukami. - To taka rodzinna tradycja – zawsze biorę udział i w wiosennych, i w jesiennych targach. Mam upatrzone swoje stoiska i tych samych wystawców, którym ufam. Wszystkie drzewka owocowe, które mam na działce, pochodzą właśnie stąd – dodaje pan Jerzy. - A ja przychodzę głównie po to, by posłuchać wiejskich zespołów artystycznych – wtrąca pani Maria z pobliskiego osiedla.
Podczas „XV Wiosny na polu i w ogrodzie” doradcy MODR Oddział Siedlce przygotowali dla publiczności quiz z wiedzy ogrodniczej pod hasłem „Wiosna w ogrodzie” oraz wiedzy ekologicznej „Myśl logicznie żyj ekologicznie”.
Uczestnicy imprezy, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania jury, otrzymali upominki ufundowane przez MODR Warszawa. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Centrum Informacji Turystycznej, przygotowane przez PTTK „Podlasie” oraz Nadbużańską Organizację Turystyczną.
Można było zaopatrzyć się w ciekawe foldery i przewodniki turystyczne po Mazowszu i Podlasiu. Podczas wiosennej edycji targów, wzorem lat ubiegłych, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach wygłosił prelekcję na temat szkodliwości wypalania traw pod hasłem: „Stop pożarom traw”. - To bardzo ważny temat – podkreśla Józef Jan Romańczuk. – Wiosna to czas, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. I mimo corocznych apeli różnych służb i instytucji problem wciąż jest bardzo poważny. Takie imprezy, jak „Wiosna na polu i w ogrodzie”, są doskonałą okazją, by edukować społeczeństwo – podkreśla. - Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc to chęcią użyźniania gleby. To całkowicie błędne myślenie. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, szkodliwych zmian w środowisku naturalnym i wszelkimi sposobami trzeba walczyć z tym procederem – przestrzega dyrektor MODR Oddział Siedlce.
W trakcie „XV Wiosny na polu i w ogrodzie” osoby, które oddały krew (w sumie udało się pozyskać tego dnia 22 litry krwi!) w ramach akcji „100 litrów na stulecie MODR”, mogły sobie wybrać sadzonki dębu lub świerku, przygotowane przez Nadleśnictwo Siedlce.
Dyrektor MODR Sławomir Piotrowski, który jako pierwszy oddał krew w ramach ogólnopolskiej akcji, w asyście zaproszonych gości posadził przy budynku MODR Oddział Siedlce drzewko dębu. Towarzyszyli mu w sadzeniu i symbolicznie obsypywali sadzonkę ziemią: posłowie na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski i Maciej Górski, radni sejmiku wojewódzkiego Joanna Bala i Wojciech Kudelski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, pierwszy zastępca dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Adam Zaremba, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Siedlce Agnieszka Hawrylewicz-Łuka, nadleśniczy Nadleśnictwa Siedlce Jerzy Osiak oraz kierownik administracyjny MODR Oddział Siedlce Henryk Bojar.
Drzewko nazwano „Sławomir”, na cześć dyrektora MODR Warszawa, który jest pomysłodawcą imprezy wystawienniczo-targowej „Wiosna na polu i w ogrodzie”. - Przypominamy, że w związku z jubileuszowym rokiem 100-lecia doradztwa rolniczego w Polsce, MRiRW, CDR oraz Ośrodki Doradztwa Rolniczego promują oddawanie krwi. Do końca roku można zgłaszać się do oddziałów terenowych Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do punktów mobilnych na terenie całego kraju i na hasło „ODR” oddawać krew – apeluje Józef Jan Romańczuk. - Mamy nadzieję, że bogata oferta naszej wiosennej imprezy wystawienniczo-targowej spełniła oczekiwania naszych gości oraz zwiedzających i pozwoliła na rodzinne spędzenie czasu – dodaje gospodarz „XV Wiosny na polu i w ogrodzie”.
TEKST: Monika Mikołajczuk
Zdjęcia: Aneta Abramowicz - Oleszczuk oraz Sylwester Piwko
Fotorelacja: