Innowacyjne rozwiązania w procesie konserwacji pasz i żywienia bydła mlecznego
27 października br. w siedzibie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Płock odbyła się konferencja pn. „Innowacyjne rozwiązania w procesie konserwacji pasz i żywienia bydła mlecznego”, zrealizowana w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Celem konferencji było podniesienie jakości działań przy produkcji mleka, poprawy zdrowotności zwierząt i lepszej wydajności mleka, poprzez propagowanie dobrych praktyk rolniczych na obszarach wiejskich. Operacja zakładała wspieranie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, a także działania na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla doradców i służb wspierających wdrażanie innowacji na obszarach wiejskich, dzięki poszerzaniu wiedzy na temat chowu i hodowli bydła mlecznego i produkcji żywności przez rolników.
Otwarcia konferencji dokonali: Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR oraz Wojciech Banaszczak – dyrektor MODR Oddział Płock.
W programie konferencji odbyły się wykłady dr. hab. Zbigniewa Podkówki, prof. PBŚ z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Piotra Kostrzewy z MODR Oddział Płock.
Dr hab. Zbigniew Podkówka swoje wystąpienie ukierunkował na:
- Prawidłowe zakiszanie kukurydzy
- Prawidłową produkcję sianokiszonek
- Prawidłowe żywienie krów mlecznych.
Słuchacze zapoznali się z zasadami odpowiedniego zbioru materiału roślinnego do zakiszania, właściwego podsuszenia, ugniecenia i okrycia folią. Wykładowca szczególną uwagę zwrócił na prawidłowy termin i wysokość koszenia roślin, dodatek konserwantów i właściwe wybieranie kiszonek. Podał przykłady wpływu zawartości suchej masy w kiszonkach na pobranie suchej masy kiszonki i produkcję mleka. Podobne przykłady dotyczyły wielkości produkcji mleka w zależności od wysokości zbioru roślin. Doktor obalił mity dotyczące niskiej wysokości koszenia kukurydzy oraz przedstawił problemy z wysokim koszeniem. Szczegółowo omówił fazy procesu zakiszania oraz wpływ błędów popełnianych przy wybieraniu kiszonek na ich jakość. Wykładowca wyjaśnił, czym powinien charakteryzować się dobrze przygotowany TMR (każdy kęs ma taką samą wartość pokarmową i taką samą strukturę, pozostawione niedojady powinny przypominać zadawany TMR). Każde zagadnienie poparte było ciekawymi slajdami.
Piotr Kostrzewa - doradca MODR Oddział Płock, omówił Ekoschematy - praktyki pozytywnie oddziaływujące na środowisko, klimat i dobrostan zwierząt, jako źródło zwiększenia dopłat w gospodarstwie. Ekoschematy to dobrowolne dla rolników systemy płatności za realizację praktyk korzystnych dla środowiska i klimatu oraz dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad wymogi określone w warunkowości. Są tak zaprojektowane, aby w jak największym stopniu realizować korzyści środowiskowe, a zarazem zachęcić rolników do aktywnego zaangażowania się w realizację działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Wykładowca zaprezentował warunki przystąpienia do poszczególnych ekoschematów i omówił te, które objęte są systemem punktowym. Przedstawił różne rodzaje ekoschematów i związane z tym dodatkowe płatności dla gospodarstwa.
Operacja skierowana była do rolników, mieszkańców obszarów wiejskich i przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego.
Autor:
Grażyna Gołębiewska
dr hab. Zbigniew Podkówka w trakcie wykładu
Uczestnicy konferencji z uwagą słuchają wykładu dr. hab. Zbigniewa Podkówki