Agroleśnictwo – wyjazd studyjny
Agroleśnictwo to zrównoważony sposób użytkowania ziemi, w którym wykorzystywana jest wiedza z zakresu rolnictwa i leśnictwa, w celu zoptymalizowania efektów ekonomicznych i ekologicznych produkcji żywności przy równoczesnej produkcji biomasy drzewnej. Główne zalety produkcyjne systemów agroleśnych są związane z lepszym wykorzystaniem zasobów w skali przestrzennej i czasowej, co jednocześnie może zwiększyć korzyści środowiskowe poprzez zmniejszenie strat składników pokarmowych z gruntów rolnych, zwiększenie sekwestracji węgla oraz zwiększenie różnorodności biologicznej.
W poszukiwaniu przykładów dobrych praktyk z zakresu agroleśnictwa, w dniach 22-26 maja 2023 r. odbędzie się wyjazd studyjny do Belgii, Niemiec i Szwajcarii.
Wydarzenie odbędzie się w ramach operacji pn. „Innowacyjne praktyki rolnicze - agroleśnictwo” wpisanej do Planu Operacyjnego KSOW na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Celem operacji jest wspieranie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie poprzez zwiększenie świadomości w zakresie systemów agroleśnych oraz upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie ochrony bioróżnorodności i przeciwdziałania skutkom zmian klimatu. Przedstawione rozwiązania przyczynią się do podniesienia świadomości potrzeby upraw trwałych i rolnych na jednym terenie, mających na celu zatrzymanie wody w glebie przy wykorzystaniu zjawiska allelopatii. Operacja ma również za zadanie ułatwienie kontaktów i wymianę doświadczeń między nauką a praktyką.
Serdecznie zapraszamy do udziału zainteresowanych rolników, pracowników jednostek doradztwa rolniczego, grup operacyjnych, jednostek naukowych oraz instytutów badawczych. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w wyjeździe decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej informacji w sprawie wyjazdu studyjnego: Magdalena Kowalewska – tel. 22 571 61 26, 512 268 019.
Do pobrania:
Karta zgłoszenia