Konkurs AgroLiga 2024
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie AgroLiga 2024 – etap wojewódzki. W tym roku po raz kolejny na etapie wojewódzkim zostaną wybrani mistrzowie w dwóch kategoriach: Rolnik i Firma. Wyłonieni mistrzowie reprezentować będą Mazowsze w tym konkursie na szczeblu krajowym.
Zgodnie z obowiązującym regulaminem konkursu wojewódzki etap konkursu, przeprowadzają Ośrodki Doradztwa Rolniczego w całej Polsce. Następnie wyłonieni laureaci uczestniczą w kolejnym, ogólnopolskim etapie konkursu, którego organizatorami są: Redakcja Audycji Rolnych Programu 1 TVP oraz Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Podczas uroczystej gali zostaną wyłonieni Krajowi Mistrzowie AgroLigi. Spotkanie podsumowujące konkurs na szczeblu krajowym odbywa się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, przy osobistym udziale Prezydenta RP. Konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz prezesów: TVP S.A., ARiMR, KOWR i KRUS.
Uczestnikiem konkursu może być każdy rolnik i przedsiębiorca z branży rolniczej, który spełni szereg warunków odpowiednich dla każdej z kategorii określonych w regulaminie konkursu.
Do kategorii Rolnik kwalifikują się osoby prowadzące samodzielnie lub wraz z rodziną gospodarstwo rolne. Kandydaci powinni uzyskiwać wyniki (plony, wydajność w produkcji zwierzęcej itp.) powyżej średniej krajowej. W gospodarstwach może być prowadzona dodatkowa działalność gospodarcza (świadczenie usług mechanizacyjnych i innych, przetwórstwo, agroturystyka itp.), z której uzyskiwane dochody nie przewyższają jednak dochodów z zasadniczej działalności rolniczej. Gospodarstwa z niedokończonymi inwestycjami, mocno zadłużone lub niestabilne ekonomicznie nie będą kwalifikowane. W tej kategorii nie będą też uwzględniane osoby, które nie posiadają ziemi i zajmują się wyłącznie obrotem płodami rolnymi.
Do kategorii Firma typuje się wyłącznie przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem rolno-spożywczym, świadczeniem usług rolnych i wiejskich, handlem środkami produkcji dla rolnictwa, produkcją maszyn, pasz itp. Kwalifikują się także wielkoobszarowe gospodarstwa rolne prowadzone przez właścicieli bądź dzierżawców i zatrudniające siłę najemną.
Komisja oceniająca każdego z uczestników będzie brała pod uwagę powyższe wytyczne oraz aspekty związane z prowadzeniem gospodarstwa i firmy, zasady bezpieczeństwa pracy, estetykę obejścia i otoczenia. Konkurs realizowany jest w ramach operacji pn. Innowacyjne praktyki agroprzedsiębiorczości "AgroLiga 2024" wpisanej do Planu Operacyjnego KSOW na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Celem operacji jest podniesienie świadomości producentów i przedsiębiorców rolnych w zakresie korzyści jakie daje wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i współpracy między nauką i praktyką. Operacja zakłada zaprezentowanie przykładów dobrych praktyk producentów i przedsiębiorców rolnych, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swą działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz przy współpracy z doradztwem i nauką. Operacja ma za zadanie usprawnienie transferu wiedzy i informacji na temat praktycznych rozwiązań w rolnictwie.
Kinga Białobrzeska Kijek MODR Mazowsze