Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Warto poznawać

Od 25 do 27 września, 31–osobowa grupa wzięła udział w wyjeździe studyjnym pn.: Funkcje społeczne, edukacyjne i turystyczne obszarów wiejskich”, organizowanym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Odwiedziliśmy obiekty prowadzące działalność edukacyjną, agroturystyczną, opiekuńczą, położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Realizują one działania wykorzystujące potencjał obszarów wiejskich do rozwijania różnorodnych działalności.

Wyjazd zorganizowany został z myślą o rolnikach, właścicielach gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, przedsiębiorcach, mieszkańcach obszarów wiejskich zajmujących się działalnością pozarolniczą oraz doradcach.

Obiekty odwiedzone:

Przedsiębiorstwo Społeczne Górnicza Wioska w miejscowości Piła-Młyn - powstało z inicjatywy grupy społeczników, zmierzających do ochrony zabytków, kultywowania tradycji oraz aktywizacji lokalnej społeczności.

Górnicza Wioska, to szczególne miejsce na  terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Tu w latach 1850 – 1945 wydobywany był węgiel brunatny. Dziś  podziemne kopalnie węgla brunatnego są udostępnione jedynie turystycznie. W Górniczej Wiosce, można poznać historię górnictwa węgla brunatnego, spróbować górniczego jadła i spędzić czas w przepięknym otoczeniu Borów Tucholskich.

Są tam też prowadzone szkolenia, konferencje i warsztaty, a wszystkim wydarzeniom towarzyszy oferta kulinarna, oparta na produktach lokalnych i na tradycjach śląskich i borowiackich. Górnicza Wioska należy do Sieci Wiosek Tematycznych.

Podczas prelekcji grupa zapoznała się z historią powstania i rozwoju obiektu, z szeroką ofertą Górniczej Wioski oraz z planami na przyszłość. Uczestnicy wysłuchali również wykładu na temat „Potencjał obszarów wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego do rozwoju innowacyjnych działalności”.

Fundacja Cuda Wianki i Warsztatownia Kreatywności w Lubiewicach i jej  właściciele, stawiają przede wszystkim na integrację społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym np. osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami. Fundacja Cuda Wianki oferuje m.in.: warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych o różnej tematyce, ścieżki edukacyjne, oparte na tradycjach regionu czy grę terenową w labiryncie z kukurydzy.

W gospodarstwie świadczona była opieka dla osób starszych, w ramach projektu Samodzielnie - nie samemu - funkcjonowało mieszkanie treningowe, w ramach Otwartego Punktu Integracyjnego, w którym osoby z niepełnosprawnościami, mogły nabywać różnych umiejętności.

Chata Chlebowa w Dąbrowie Chełmińskiej – to interesujące miejsce na  Szlaku Tradycji i Smaku. Szlak, to nie tylko produkty tradycyjne, ale też gospodarstwa agroturystyczne, ciekawe miejsca, zabytki przyrody i architektury oraz lokalne imprezy.

Chata Chlebowa to obiekt, którego właściciele zgromadzili w jednym miejscu wiele zabytkowych eksponatów, a jego sercem jest piec chlebowy. Uczestnicy wyjazdu studyjnego, wzięli udział w warsztatach pieczenia tradycyjnego ciasta drożdżowego, przygotowania soli ziołowej, prania na tarze i spróbowali tradycyjnych produktów.

Hellerówka ogrody pokazowe to miejsce, w którym uczestnicy otrzymali dużą dawkę wiedzy na temat zagospodarowania terenów zielonych.

Ogród można zwiedzać z przewodnikiem, można też skorzystać z przejażdżki kucykiem czy jazdy konnej. W Hellerówce, skorzystać można z warsztatów w zakresie ogrodoterapi, a właścicielka obiektu zwracała uwagę na niekonwencjonalne metody lecznicze i szczególne właściwości roślin, które mogą być wykorzystywane we wspomaganiu leczenia różnych schorzeń. W ogrodach pokazowych uczestnicy podziwiali piękne trawy ozdobne, rośliny zadarniające, ogród japoński, skalniaki, oczka wodne.

Wiklinowa Zagroda w Wólce to miejsce, w którym uczestnicy znaleźli wiele inspirujących rozwiązań np. przy aranżacji wystroju pokoi, domków gościnnych jak i otoczenia. Jeden z domków, oddany do dyspozycji gości, kryty jest strzechą. Obiekt położony jest wśród pola wikliny, gospodarze oferują możliwość nauki wyplatania z wikliny, warsztaty kulinarne, na których można nauczyć się przygotowywania potraw regionalnych. Gospodyni oferuje tu całodzienne wyżywienie z własnych (drób) jak i lokalnych produktów. Grupa mogła zapoznać się ze sposobem przygotowywania oryginalnych dań kuchni kujawskiej, takich jak np. muska (zupa ze zsiadłym mlekiem). W gospodarstwie znajdują się również zwierzęta. Wiklinowa Zagroda jest tegorocznym laureatem I miejsca w konkursie „AGROwczasy” na najlepszy obiekt noclegowy w województwie kujawsko-pomorskim organizowanym przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi to miejsce, związane z ideą tworzenia gospodarstw opiekuńczych, a także mające doświadczenia w realizacji projektu „Samodzielnie (nie samemu) – wspieranie osób z niepełnosprawnością w powiecie tucholskim”. Projekt prowadzony był przez PCPR we współpracy z Kujawsko–Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Chojnicach i  Stowarzyszeniem Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Tucholi. Uczestnicy zapoznali się z rozwiązaniami i formami wsparcia funkcjonującymi w trakcie projektu. Przedstawione wnioski wskazują na potrzebę tworzenia gospodarstw opiekuńczych na terenach wiejskich.

Chata za Wsią w Nowym Skaszewie to położone w sercu Mazowsza gospodarstwo agroturystyczne, a także zagroda edukacyjna, która oferuje programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych m.in. poznawanie tradycji prowadzenia gospodarstwa rolnego na dawnej mazowieckiej wsi, poznawanie sprzętów i narzędzi, obrzędów i kulinarii. Grupy mogą korzystać z Mini Skansenu oraz Mini Zoo. Chata za Wsią to również miejsce, w którym można organizować imprezy okolicznościowe, szkolenia czy warsztaty.

Wyjazd studyjny był pierwszym etapem realizacji operacji „Funkcje społeczne, edukacyjne i turystyczne obszarów wiejskich”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej, w ramach II schematu Pomocy Technicznej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, w ramach działania 2: działania na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla doradców i służb wspierających wdrażanie innowacji na obszarach wiejskich.

Anna Matyszczak

MODR Oddział Siedlce

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
    Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
    Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Karol Remiszewski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Bogusław Włodarczyk

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.