Przejdź do głównej treści
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

II Forum Grup Operacyjnych na Mazowszu

22 i 23 października 2024 r. w Sękocinie Starym, odbyła się konferencja „II Forum Grup Operacyjnych na Mazowszu, zorganizowana w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025, w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Celem konferencji była wymiana wiedzy i dobrych praktyk, w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań między przedstawicielami Grup Operacyjnych, a także promocja i upowszechnianie rezultatów projektów realizowanych przez grupy operacyjne z województwa mazowieckiego.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, instytucji badawczych, firm technologicznych oraz rolnicy i doradcy. Stworzyło to przestrzeń do nawiązania współpracy oraz wymiany doświadczeń w zakresie innowacyjnych działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Konferencję otworzyła Anna Kempińska – zastępca dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Pierwszym wykładem, było podsumowanie działania 16 Współpraca realizowanego w ramach PROW 2014-2020. Mateusz Brzozowski - broker innowacji z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, omówił przykłady Grup Operacyjnych EPI, działających na Mazowszu, w których uczestniczy MODR Warszawa. Wśród wymienionych znalazły się: Minikiwi – mały wielki owoc, Original Food, Najlepsze Odmiany, Dobre Pieczarki, Dobry Miód, Witpol, GP Klasa, Innowacyjna Mikrolinia Produkcyjna Alkoholu Etylowego, Mazowiecka Grupa Tradycja Rozwój Przyszłość, Innowacja w Produkcji, Innowacja dla Żywności, Indyk z Natury oraz Wolce.

Wykład: „Technologia upraw wertykalnych” poprowadziła Anna Drwięga z firmy Hydropolis. Przedstawiła zalety tej metody, takie jak oszczędność przestrzeni i wody, podkreślając rosnącą popularność upraw wertykalnych jako odpowiedzi na potrzeby zrównoważonego rolnictwa. Technologia ta umożliwia prowadzenie całorocznych upraw niezależnie od warunków pogodowych, co jest możliwe dzięki kontrolowanemu środowisku, jakie zapewniają zamknięte systemy upraw wertykalnych.

Joanna Chodor, prezes Fundacji Instytut Innowacji, przedstawiła działalność grup operacyjnych „Dobry Miód” oraz „Dobre Pieczarki”. Projekty te mają na celu poprawę warunków dla pszczelarzy i producentów pieczarek, wprowadzając nowe techniki produkcji i marketingu, a także przyczyniając się do zachowania jakości i bezpieczeństwa produktów.

Barbara Pytlos z Departamentu Działań Delegowanych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przeprowadziła sesję na temat kluczowych błędów we wnioskach o płatność w działaniu „Współpraca” i doradziła, jak ich unikać. Podzieliła się praktycznymi wskazówkami na temat dokumentacji finansowej i formalnych aspektów rozliczania projektów.

Tomasz Rasiński, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, omówił innowacje w hodowli bydła mięsnego, wskazując na projekt realizowany w grupie operacyjnej Wolce oraz inne projekty realizowane przez organizację. Zwrócił uwagę na poprawę jakości mięsa i wydajność hodowli poprzez zastosowanie nowoczesnych technik, np. lepszego zarządzania zasobami genetycznymi i optymalizacji żywienia.

Dzień zakończył wykład Bogdana Kępki, prezesa Instytutu Zdrowego Życia, który mówił o sposobach identyfikacji innowacyjnych pomysłów i rozwijaniu współpracy. Wykładowca opisał znaczenie sieci badawczej Łukasiewicz, jako wsparcia dla rolników i przedsiębiorców poszukujących nowych technologii i partnerów do realizacji projektów innowacyjnych.

Drugi dzień rozpoczął się od sesji poświęconej zagadnieniom współpracy i finansowania innowacyjnych projektów rolniczych. Głównym tematem była efektywna realizacja projektów w ramach grup operacyjnych oraz ich wsparcie przez fundusze z programów krajowych i unijnych.

Dr inż. Aleksander Bomberski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, przedstawił wykład dotyczący współpracy Grup Operacyjnych EPI (Europejskiego Partnerstwa Innowacji). Skupił się na omówieniu zasad funkcjonowania grup operacyjnych, przedstawieniu ich wartości dla sektora rolniczego. Tego typu współpraca wspiera transfer wiedzy i technologii oraz integruje działalność rolników, przedsiębiorców i instytucji naukowych, ułatwiając wprowadzenie innowacji w gospodarstwach. Kluczowym tematem wystąpienia były warunki i zasady ubiegania się o dofinansowanie w ramach interwencji I.13.5 „Współpraca Grup Operacyjnych EPI”.

Dr Marcin Sońta z Katedry Hodowli Zwierząt SGGW, zajął się tematem niekonwencjonalnych pasz i dodatków w żywieniu zwierząt gospodarskich. Omówił możliwości wprowadzenia alternatywnych składników paszy, takich jak produkty uboczne przemysłu spożywczego, algi czy białko z owadów, wskazując na korzyści zdrowotne oraz ekologiczne wynikające z ich stosowania. Dr Sońta wyjaśnił, w jaki sposób nowatorskie podejście do paszy, może wspierać dobrostan zwierząt, a także obniżać koszty produkcji i zmniejszać wpływ rolnictwa na środowisko.

Dr Maciej Paszewski z Centrum Transferu Technologii SGGW, skupił się na roli instytucji badawczych w tworzeniu i funkcjonowaniu grup operacyjnych. Przedstawił, sposoby wspierania przez instytucje naukowe grup operacyjnych, które dostarczą niezbędnej wiedzy i narzędzi do realizacji innowacyjnych projektów. Omówił również proces transferu technologii z uczelni do praktyki rolniczej, wskazując na znaczenie badań terenowych oraz wspólnych prac rozwojowych w ramach grup operacyjnych.

Dr hab. Dariusz Gozdowski - profesor SGGW, przedstawił temat wykorzystania dronów w rolnictwie. Zaprezentował szeroki wachlarz zastosowań tej technologii, w tym monitorowanie zdrowotności upraw, ocenę jakości gleby oraz identyfikację problemów związanych z nawadnianiem i nawożeniem. W swoim wystąpieniu profesor podkreślił znaczenie dronów w precyzyjnym rolnictwie i ich rosnącą rolę w dostarczaniu szczegółowych danych na temat stanu gospodarstw, co pozwala na bardziej efektywne i zrównoważone zarządzanie zasobami.

Ostatni punkt programu drugiego dnia, to warsztat prowadzony przez Wojciecha Szymczaka z AVENHANSEN dotyczący sztuki skutecznej komunikacji i współpracy. Wykładowca omówił techniki efektywnej komunikacji w zespołach projektowych oraz strategie budowania zaufania i motywacji w grupach operacyjnych. Przekazał uczestnikom praktyczne narzędzia wspomagające zarządzanie relacjami i podnoszenie efektywności współpracy, które mogą być zastosowane w codziennej pracy z partnerami projektu.

Tekst:

Mateusz Brzozowski broker innowacji MODR Warszawa

Zdjęcia:

Magdalena Kowalewska, Mateusz Brzozowski

 

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Karol Remiszewski

ul. Czereśniowa 98, 02-456
tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Bielice

Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Płock

Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
tel./fax: 24 269 77 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

MODR Warszawa oddział Radom

Dyrektor Oddziału: Bogusław Włodarczyk

ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

MODR Warszawa Oddział Siedlce

Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.